11 فروردین 1393

معادله درجه اول

مولف: خانم پریسا شیرازی   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
/3

معادله درجه اول

ما می دانیم که ۱+۱=۲ و   ۷=۵+۲  و یا   ۱=۳-۴  اکنون از شما این سوال پرسیده می شود که

 

چیست ؟ به عبارتی دیگر در این جمع ما بجای مربع خالی ، باید چه عددی قرار دهیم تا این رابطه برقرار شود . در نگاه اول جواب ساده است و شما با قرار دادن عدد ۳ به جای مربع ، تساوی برقرار می شود .

اکنون سوال دیگری مطرح می شود ، که بجای مربع آیا می توانیم از یک نماد استفاده کنیم ؟ جواب این سوال بله است ؟ ما می توانیم بجای استفاده از مربع از نمادها ریاضی و یا زبانی استفاده کنیم . مانند : x ,y  و غیره .خوب اکنون رابطه بالای ما بصورت 

۱+x=4

خواهد شد . که در واقع x   نماد جایگزینی برای مربع است . که باید مقادیری را بپذیرد تا درستی معادله فوق برقرار شود . ما به این نماد متغیر می گوییم .

پس

متغیر : یعنی نمادی است که در معادله ، نشان دهنده یک مقدار مجهول است . و ما باید با جانشینی مقادیر مختلف بجای این متغیر ، درستی معادله را بدست آوریم .

تا اینجا فهمیدیم که شکل معادله درجه اول بصورت زیر است :

عدد=عدد+متغیر

سوال جواب معادله ۱= ۵+۲x چیست ؟ دانستیم اگر به جای متغیر x  عدد منفی ۲ را قرا دهیم تساوی بالا بصورت   ۱=۲*(-۲) +۵ خواهد شد و تساوی برقرار است پس متغیر ما برابر عدد منفی ۲ است .

پس می فهمیم که x  متغیر است و عدد ۲ در معادله بالا در واقع ضریب متغیر است و عدد منفی ۲ برابر مقدار قابل جایگزین شدن با متغیر است .

نتیجه گیری : شکل کلی معادله درجه اول بصورت  ax+b=0  می باشد . که مقادیر  a , b   اعداد ثابتی هستند و معادله به روش زیر حل می شود .

روش حل معادله درجه اول :

۱-ابتدا مجهولهای معادله را یک طرف و معلومهای معادله را به طرف دیگر می بریم در این حالت با تغییر طرف تساوی ، علامت متغیر و معلومها تغییر می کند . مثلا در معادله زیر

۲x+3=0

که منفی ۳ معلوم و ۲x   در واقع طرف مجهول معادله است .

۲-ضریب طرف مجهول را باید ساده کنیم . یعنی هر دو طرف را به ضریب مجهول تقسیم می کنیم ، مثلا در معادله بالا ما باید دو طرف را بر ضریب مجهول یعنی عدد ۲ تقسیم کنیم .

تعداد مشاهده (1337)       نظرات (1)

نظرات کاربران درباره مطلب "معادله درجه اول"


???????????????¿¿¿¿¿¿¿¿¿

نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید
   

 
   
 
نقشه سایت